check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px

Plāno savu budžetu un atļaujies vairāk

Vienmēr šķiet, ka alga ir pārāk maza un Tu esi pelnījis labāku dzīvi? Sāc plānot tēriņus un neļauj naudai no Tevis aizbēgt!

Cilvēki maldīgi uzskata, ka veiksmīgi pārvalda savas finanses, jo spēj nosegt pamata saistības un vajadzības, turklāt paliek arī nauda ģimenei. Tomēr brīdī, kad piemeklē globāla vai personīga krīze, nākas secināt, ka iekrājumu nav un nav arī skaidrības, kā efektīvi “pievilkt grožus”.

Apgūsti budžeta plānošanas pamatus, lai atļautos vairāk un neuztrauktos par rītdienu. Izpēti Moneza ieteikumus efektīvai budžeta plānošanai!

26/08/2020

Ieteikumi budžeta plānošanai

50/30/20 likums

Budžetu var plānot dažādos veidos. Viens no vienkāršākajiem ir 50/30/20 noteikums, kas paredz ikmēneša ienākumu sadalīšanu trīs daļās. Aprēķini ikmēneša ienākumus un sadali tos 3 kategorijās: 50%, 30% un 20%.

  • 50% obligātajiem tēriņiem: komunālajiem maksājumiem, kredītsaistību segšanai, pārtikai, transporta izdevumiem u.c.
  • 30% citiem izdevumiem: izklaidēm, apģērbam, frizierim, sporta zāles abonementam u.c.
  • 20% iekrājumam: iemaksām pensijas fondā, investīcijām, uzkrājumam un noteiktu mērķu sasniegšanai.

Finanšu gavēņa mēnesis

Šī ir ekstrēma, bet efektīva pieeja. Tā ļaus mēneša laikā saprast, cik daudz naudas Tu tērē nevajadzīgi. Vienu mēnesi netērē naudu nekam liekam. Nosedz tikai obligātos mēneša maksājumus (īre, komunālie un kredīta maksājumi u.tml.) un pamata vajadzības (ēdiens, transporta izmaksas, higiēnas preces u.tml.). Mēnesi iztiec bez Spotify Premium, kafejnīcām, sporta kluba, kafijas līdzņemšanai utt.

Nāvējoši, ne? Tā nav jādzīvo visu laiku. Mēneša laikā Tu sapratīsi, kuras ekstras Tev ir patiesi svarīgas un kuru nemaz nepietrūka. Ietaupījums un atbildīga attieksme pret tēriņiem nākamajos mēnešos garantēta! Šādu finanšu gavēņa mēnesi ieteicams realizēt reizi gadā.

Finansiālo mērķu uzstādīšana

Plānot budžetu vislabāk palīdz reāls mērķis, ko vēlamies sasniegt. Ne visiem mērķiem ir jābūt grandioziem. Ja īsā laikā neredzēsi darba augļus, ir risks, ka metīsi plinti krūmos. Nosaki 3 mērķus:

  • ko vēlies sasniegt 3 mēnešu laikā;
  • ko vēlies sasniegt gada laikā;
  • ko vēlies sasniegt 5 gadu laikā.

Vērtīgi, ja viens no mērķiem ir drošības spilvena veidošana. Ja zināsi, ka krīzes situācijā bez ienākumiem vari nodzīvot 3 mēnešus, miegs būs saldāks un stresa līmenis – zemāks.

Ja Tev ir parādsaistības, kā vienu no mērķiem izvirzi to nomaksāšanu pilnībā, atstājot tikai vienu, sev ērtu ikmēneša maksājumu. To veiksmīgi var izdarīt, apvienojot kredītus pie Moneza.lv. Tādējādi samazināsi ikmēneša maksājumu un ietaupīsi procentu maksājumos. Apvieno savus kredītus ar 0% komisijas maksu.

Budžeta plānošanas lietotnes

Izmēģini kādu no ērtajām budžeta plānošanas lietotnēm! Budžeta plānošana kļūs daudz vieglāka. Dažas no populārākajām:

  • Mint– vienuviet apkopotas visas finanses un izveidota kopējā finanšu vēsture;
  • Goodbudget – viena lietotne visai ģimenei;
  • PocketGuard– uzzini, cik daudz “brīvas” naudas Tev atliek.

Izmēģini arī savas bankas budžeta plānošanas rīkus. Izvēlies sev ērtāko risinājumu!

Budžeta plānošana ir efektīvs veids, kā labāk pārvaldīt finanses un pieņemt gudrākus lēmumus. Sāc jau šodien!