Līgo svētku tradīcijas un ticējumi

Pļavas zied, dienas ir garas, vakari – silti. Vasara beidzot ir uz palikšanu! Pavisam drīz – 21. jūnijā – būs vasaras saulgrieži. Un līdz ar saulgriežiem nāks arī vasaras maģiskākais vakars – Līgo svētki!

21/06/2018

Latvieši šos svētkus mīl un patiesi gaida. Draugi un ģimene sanāk kopā, ceļ galdā gardus ēdienus, dzied Jāņu dziesmas un kur ugunskuru. Jāņi ir ne vien līksmi, bet arī tradīcijām bagāti svētki. Tāpēc mēs, gatavojoties svētkiem, esam apkopojuši populārākās Līgo tradīcijas. Ieskaties mūsu rakstā un smelies iedvesmu autentiskiem Līgo svētkiem!

1. Mājas pušķošana

Viena no senajām tradīcijām ir pušķot māju ar Jāņu zālēm un koku zariem. Senos laikos uzskatīja, ka tas ienes mājās svētību un pasargā no ļaunajiem gariem, slimībām un neveiksmēm. Arī mūsdienās šī tradīcija ir saglabājusies. Pirms svētkiem tiek plūktas zāles un puķes. Mājas tiek rotātas ar meijām, ozolu zariem, galdos tiek liktas vāzes ar skaistajām pļavas magonēm un rudzupuķēm.

Ikviena saimniece Jāņu laikā ienes mājās daļu no pilnbriedā kūsājošās dabas. Izpēti katra zieda nozīmi un ietekmi, lai mājas pušķošana būtu ar pievienoto vērtību! Piemēram, rozes vairos mīlestību, kumelītes – veselību. Savukārt piparmētras aizsargās no nelabvēlīgās ietekmes. Un neaizmirsti par margrietiņām! Tās nes mīlestību un laimi.

2. Vainagu vīšana

Jāņi nav iedomājami bez vainagu vīšanas. Jāņu vainags ir jāvij pašam. Tad tajā var ievīt labās domas, piemeklēt īstos ziedus, nodibināt saikni ar dabu un palīdzēt piepildīties kvēlākajiem sapņiem. Vīriešiem vainagus vij no ozollapām, iepinot kādu ziedu, piemēram, sarkano āboliņu, dadzi vai kartupeļu ziedu. Tā tiek vairots vīrišķais spēks. Sievietes vij vainagus no ziediem, lai vairotu sievišķo enerģiju. Ja sieviete vēlas atraisīt sevī sievišķību, vainagā var ievīt peonijas ziedu. Maigumu palīdzēs vairot dzeltenā madara.

Salasi Jāņu zāles vainagiem un sameklē, kāda ir katra zieda nozīme un maģiskais spēks. Dalies ar līgotājiem, lai katrs savā vainagā ievītu to, pēc kā sirds visvairāk ilgojas.

3. Līgo svētku ēdieni

Jāņos arī ēdieniem ir sava simboliskā nozīme. Tāpēc svētku galdā ir jāceļ apaļš siers, kas vairos materiālās vērtības. Savukārt alus vairo dzīvības enerģiju. Bērnus var cienāt ar iesala dzērienu, kas arī simbolizē dzīvības enerģiju, jo tiek taisīts no graudiem. Galdā liekami arī pīrāgi, plātsmaizes, zemenes un medus – tie visi ir dzīvības un spēka simboli. Ēdot un dzerot Jāņu tradicionālos cienastus, vairosies spēks, veselība un veiksme visam gadam.

4. Aplīgošana

Laiks atcerēties visas Jāņu dziesmas un aplīgot savus tuvākos. Aplīgot var ne tikai cilvēkus, bet arī laukus, mežus un lopus. Visu, kam vēl labklājību, veiksmi un pārticību. Valda uzskats, ka Jāņos dziedātajām dziesmām un to vārdiem piemīt īpašs spēks un maģija. Agrākos laikos ikviens savās mājās labprāt uzņēma līgotājus, cienāja ar sieru, alu un pieņēma to svētību. Pēc apdziedāšanas viss negatīvais no mājas tiek aizdzīts, tā vietā vairojot labklājību, veselību un veiksmi.

5. Jāņu pirts

Par svarīgu tradīciju tiek uzskatīta Jāņu pirts. Tās laikā ir iespējami dažādi rituāli, kas palīdz attīrīties gan fiziski, gan garīgi, vairot labklājību, pasargāt sevi un pat dziedināties. Liela nozīme ir pirts slotiņām, kas palīdzēs harmonizēties un uzņemt enerģiju.

Gluži tāpat kā ziediem, arī katrai slotiņai ir savs maģiskais spēks. Bērza slotiņa palīdzēs vispārīgai veselības atgūšanai. Melisas slotiņa atbrīvos no nepatīkamām domām un rūpēm. Kļavas slotiņa harmonizēs emocijas. Oša slotiņa palīdzēs atbrīvoties no iekšējiem kompleksiem.

Pirtiņu pirms rituāla var izrotāt ar ziediem, liekot tos arī uz lāvām. Pirms doties tajā iekšā ar sagatavotajām slotiņām, kārtīgi jānomazgājas. Pēc pēršanās ieteicams izpeldēties tuvējā ezerā vai dīķī.

6. Jāņuguns

Neatņemama Līgo svētku sastāvdaļa ir Jāņu ugunskurs. Tam vajadzētu atrasties paaugstinātā vietā, jo ir ticējums – cik tālu spīd uguns, tik tālu viss ir kārtībā. Jāņu uguns attīra no negatīvā un atbaida ļauno. Savukārt uguns apspīdētie gūst veiksmi un svētību.

Viens no rituāliem ir lēkšana pāri ugunskuram. Tādā gadījumā uguni kurina no zemes. Lecot pāri, līgotājs attīrās no visām rūpēm un bailēm. Ja nolem lēkt pāri ugunskuram, atceries, ka drošība ir pirmajā vietā. Nelec pāri lielam ugunskuram, labāk lec pāri simboliskai ugunij, kas nevar radīt apdraudējumu veselībai. Un vienmēr izvērtē savas spējas!

7. Zīlēšanas ticējumi

Zīlējot Jāņu naktī, var tikt gan pie vīra, gan bagātības un visādi citādi uzlabot savu dzīvi. Ja Jāņu naktī ap pusnakti skatīsies ūdens glāzē caur gredzenu, var ieraudzīt līgavaiņa seju. Ja iet gulēt ar vainagu galvā, tad visi sapņi piepildīsies. Ja ap pusnakti bridīs pa ūdeni, būs bagātība. Jāņu naktī paparde zied zelta ziediem; kas to redz ziedot, tas var izteikt vienu vēlēšanos, kura piepildīsies. Savukārt, lai iegūtu skaistumu, Jāņu rītā ir jāmazgājas rasā.

Vai Tu tici? Jāņu tradīcijas palīdz mums justies tuvākiem dabai un atraisīties. Līgo svētkos slēpjas kas raganīgs, kas latviski spēcīgs. Ir vērts izmēģināt kādu zīlēšanu, rituālu vai tradīciju, lai notvertu to seno svētku maģiju, kas apbūra mūsu senčus.

Moneza novēl maģiskus un tradīcijām bagātus Jāņus!