Latvijas simtgades svētku aktivitātes, ko noteikti vajadzētu izbaudīt!

Latvijas dzimšanas diena ik gadu ir īpašs notikums, taču mūsu valsts simtgade ir sevišķi nozīmīga. Vēstures līkloči mūs veduši cauri baltām un nebaltām dienām, un pašu neatlaidība, spītība un degsme ļāvusi Latvijai sasniegt šo cienījamo gadskārtu kā stiprai, neatkarīgai un plaukstošai valstij.

15/11/2018

Nav šaubu, ka Latvijas dzimšanas diena ir jāsvin! Šogad svētki risinājušies visa gada garumā un turpināsies arī nākamgad. Par godu šim notikumam veidoti neskaitāmi pasākumi, projekti, veltījumi, kas daudzinājuši mūsu valsti un priecējuši kā Latvijas iedzīvotājus, tā viesus. Kādi jau bijuši, kādi vēl būs? To tūliņ pastāstīsim.

1. Filmas Latvijas valsts simtgadei

Latvijas jubilejas gads mūs pārsteidza ar bagātīgo filmu ražu, kurās izceltas valstij nozīmīgas personības un laikmeti, kā arī ekranizēti iemīļoti latviešu autoru darbi. Ziemā raudzījāmies uz trešās atmodas notikumiem Madaras Dišleres dokumentālajā filmā “Paradīze 89”, pavasarī dzīvojām līdzi sirsnīgajai Vizmas Belševicas “Billei”, savukārt pavisam nesen iejutāmies trīsdesmito gadu Latvijā Anšlava Eglīša dzirkstošajā “Homo Novus”. Un vēl, un vēl!

Bilde no Diena.lv

Kopā veselas sešpadsmit – sešas spēlfilmas, astoņas dokumentālās filmas un divas animācijas filmas – kinolentes radītas, pateicoties Nacionālā kino centra finansējumam. Lielākā daļa jau savu pirmizrādi pieredzējušas, taču vairāki kinoprieki skatītājiem vēl ir priekšā.

2. Latvijas simtgades produkti

Arī uzņēmēji mīļuprāt iesaistījās mūsu valsts godināšanā, radīdami dažādus produktus ar simtgades simboliku. “Latvijai 100” piederības zīme rotā ekskluzīva dizaina pierakstu klades, izsmalcinātas aproces un pat t-kreklus, kas apliecina nēsātāja latvietību.

Taču tas nav viss! Skaistajā simtās dzimšanas dienas gadā ikvienam ir iespēja mieloties ar saldējumu patriotiskās krāsās, nobaudīt tik iemīļoto biezpiena sieriņu jubilejas iepakojumā, kā arī cienāties ar šokolādes trifelēm, kas papildinātas ar Latvijā augušiem augļiem un ogām. Mīlestība taču iet caur vēderu, vai ne? Vairāk Latvijas simtgadei veltītus produktus vari atrast šeit.

Bilde no Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades biroja arhīva

3. Veltījumi Latvijai

Jubilejās bez veltījumiem neiztikt un Latvijas dzimšanas diena daudzus rosināja dot savu artavu svētku noskaņas radīšanā. Pavisam jauku pārsteigumu sagādāja slavenā basketbolista Kristapa Porziņģa pārstāvētais klubs Ņujorkas “Knicks”, kas savu 7. aprīļa mājas spēli veltīja Latvijas simtgadei. Šo spēli apmeklēja arī Latvijas prezidents Raimonds Vējonis.

Latvijas dzimšanas diena ir iemūžināta arī pilsētas vietvārda formā. Ozolu aleja līdzās Latvijas Nacionālajam teātrim nodēvēta par Simtgades aleju, lai ikviena pastaiga stiprinātu pārliecību, ka šī ir tikai viena no daudzajām simtgadēm, kas mūsu valstij priekšā.

Arī Latvijas nacionālā aviokompānija “airBaltic” valstij nosūtīja brīnišķīgu sveicienu. Papildus tam, ka visas jaunās lidmašīnas nodēvētas Latvijas pilsētu vārdā, viena no tām var lepoties ar sarkanbaltsarkanu krāsojumu. Ja debesīs pamani tumši sarkanu lidmašīnas asti, tad zini, ka tas ir pavisam īpašs gaisa kuģis!

4. Svētku uzvedumi

Mēs, latvieši, esam dziedātāju un dejotāju tauta, un Latvijas simtgade nav iedomājama bez uzvedumiem, kuros atklājas dziesmas un dejas spēks. Simtās dzimšanas dienas programma tika atklāta ar multimediālu izrādi “Gaismas raksti”, kurā gaismas un skaņas spēles radīja noslēpumainu un mistisku auru. Arī Dziesmu un deju svētkus caurstrāvoja simtās dzimšanas dienas noskaņa, pauzdama simtgades svinību vēstījumus un vērtības.

Spilgtākais notikums gan vēl ir priekšā. Tā būs deju lielizrāde “Abas malas”, kurā tiks izdejots Latvijas stāsts simts gadu garumā. Šo fantastisko uzvedumu tūkstošiem svinētāju varēs vērot “Arēnā Rīga” un TV ekrānos.

5. Kā aizvadīt 18. novembri?

18. novembris šogad, visticamāk, latviešiem būs nozīmīgāks par jebkuriem citiem svētkiem. Ir vērts izplānot dienu tā, lai Latvijas dzimšanas diena kļūtu par brīnišķīgu atmiņu skaisto dzīves mirkļu albumā.

Šajā dienā mūs aicina iesaistīties akcijā “Cimdotā Latvija” un rokas sildīt rakstainos cimdos. Ja tev tādu dūraiņu vēl nav, vari pagūt tos sagādāt! Cimdi noteikti noderēs, kad dosies skatīties bruņoto spēku parādi vai, iestājoties krēslai, apskatīsi gaismas festivāla “Staro Rīga” sarūpētos objektus.

Aicini savus mīļos pavadīt svētkus kopā! Uzklāj galdu, pagatavo kādu ēdienu Latvijai tik nozīmīgajās krāsās, iededz sarkanas un baltas sveces, un noskaņa radīsies pati no sevis. Varbūt ir vērsts izmantot mirkli un izzināt savu valsti, kopā ar visiem izspēlējot kādu spēles “Latvija” partiju?

Vakarā mūs sagaida pati svētku kulminācija – tūkstošiem ļaužu pulcēsies krastmalā, lai kopīgi vienotos valsts himnā un pēc tam vērotu gaismas uzvedumu “Saules mūžs”, kura muzikālo pavadījumu veidojis komponists Ēriks Ešenvalds. Šī krāšņā uguņošana noteikti iedvesmos mūs visus sasniegt jaunas virsotnes un darīt Latviju vēl labāku.

Neaizmirsīsim, ka valsts – tie esam mēs paši! Moneza vēl visiem lieliskus svētkus!

Citi raksti

Kā sagatavoties bērna pirmajai skolas dienai

Pirmais septembris ir īpaša diena it visiem. Tie, kas mācās, aptver, ka līdz nākamajam vasaras brīvlaikam atkal jāgaida deviņi mēneši. Tie, kas māca, gatavojas stāties klases priekšā un nodot savas zināšanas jaunajai paaudzei. Tie, kas skolu jau beiguši, ar nostalģiju atceras rudens ziedu pušķus un skolas himnas dziedāšanu, mācību gadu uzsākot. Bet tie, kas vēl nav mācījušies, ar satraukumu gaida jaunu, aizraujošu dzīves posmu. Grūti gan spriest, kurš satraucas vairāk, – pirmklasnieks vai viņa vecāki.

Uzzini vairāk, kas ir patēriņa kredīts

Simtiem reižu ir dzirdēts slavenais teiciens „labs nāk ar gaidīšanu”, tomēr nebūtu prātīgi to attiecināt uz jebkuru dzīves situāciju. Lielisks piemērs ir naudas lietas. Jā, ikviena finanšu veselība tikai iegūtu, ja izdotos izvarīties no pakļaušanās mirkļa iegribām, kas iecērt milzu robu ikmēneša budžetā. Šeit gaidīšanai ir īstā vieta.

Bet kā ir ar mājokļa remontu, mācībām, biznesa uzsākšanu, sapņu ceļojumu un citām vajadzībām, kas šķietami atrodas gaismas gada attālumā? Šādus mērķus piepildīt ir vērts, negaidot mūžīgi, un šajās situācijās patēriņa kredīts var būt nenovērtējams atbalsts. Kas ir patēriņa kredīts un kā uz to pretendēt, skaidrosim šajā rakstā.

Idejas kāzu dāvanām

Mūsu dzīvi caurvij daudzi  brīnišķīgi notikumi – ierašanās pasaulē, pirmais vārds, pirmā skolas diena, vidusskolas izlaidums un attiecības, kas vainagojas ar kāzām. Statistika liecina, ka visvairāk laulību tiek noslēgts tieši vasaras mēnešos, jo sevišķi augustā.

Ik gadu gredzenus mij aptuveni 13 tūkstoši pāru, un laulību skaits Latvijā turpina pieaugt. Tas tikai nozīmē, ka iespēja savā pastkastītē saņemt ielūgumu uz kāzām kļūst aizvien lielāka.