Ko darīt, ja rodas grūtības ar kredīta atmaksu?

Ir patīkami vajadzības gadījumā savā bankas kontā no aizdevēja saņemt nepieciešamo naudas summu. Tomēr šāds solis iet roku rokā ar nopietnām saistībām, kas obligāti jāpilda. Šajā rakstā uzzini, kā Tu vari sev palīdzēt, ja radušās grūtības ar kredīta atmaksu. Un atceries – aizdevējs vienmēr ir Tavā pusē. Izlasi, nebaidies, runā un rīkojies!

16/09/2020

Kā Tu vari sev palīdzēt?

Vienmēr ir rūpīgi jāapsver aizdevuma nepieciešamība un iespēja to atmaksāt. Tomēr dzīve ne vienmēr rit pēc plāna. Ikviens var zaudēt darbu vai piedzīvot kādu citu krīzi, kas ietekmē finansiālo stāvokli. Ja ir radušās grūtības ar kredīta atmaksu, necenties izlikties, ka to nav! Ir būtiski, ka Tavs aizdevējs redz, ka Tu mēģini rast risinājumus, jo tad ir vieglāk kopīgi vienoties par tālākajiem soļiem.  Izvairoties no atbildības, Tava problēma pieaugs un parāds palielināsies.

Pirmie soļi krīzes gadījumā

 • Ja esi zaudējis darbu, reģistrējies bezdarbnieka statusam. Pirmkārt, Tu saņemsi bezdarbnieka pabalstu. Otrkārt, būsi informēts par jaunākajiem darba piedāvājumiem, kā arī profesionālu apmācību un pārkvalificēšanās iespējām.
 • Nebaidies lūgt palīdzību un aizņemies no draugiem vai radiem.
 • Apsver iespēju izīrēt savu īpašumu un kādu laiku dzīvot pie tuviniekiem.
 • Apdomā, vai Tavā īpašumā nav kādu vērtīgu, nevajadzīgu lietu, ko vari pārdot.
 • Apsver iespēju pārdot savu automašīnu vai nekustamo īpašumu.
 • Meklē veidus, kā gūt papildu ienākumus – izmantojot savus talantus un zināšanas.

Aizdevējs ir Tavs draugs

Nebaidies sazināties ar savu aizdevēju. Vienmēr ir iespēja kopīgi meklēt individuālu risinājumu tieši Tev! Aizdevējs var piedāvāt veikt daļēju vai atlikto maksājumu vai citus risinājumus. Galvenais – runā ar savu aizdevēju!

Ir svarīgi būt sasniedzamam. Izvairīšanās no aizdevēja zvaniem un citiem mēģinājumiem kontaktēties tikai palielina situācijas nopietnību.

Aizdevējs ir Tavs sabiedrotais. Sabiedrībā valda aplams mīts par to, ka aizdevēju neietekmē neatmaksāti kredīti. Un kā vēl ietekmē! Tava bēda ir arī aizdevēja bēda. Tāpēc nešaubies ne mirkli – aizdevējs Tev palīdzēs rast risinājumu!

Kādas var būt sekas, ja kredīts netiek maksāts?

 • Par katru kavēto maksājuma dienu var aprēķināt kavējuma procentus. Tas parāda apmēru vēl vairāk palielinās.
 • Ja kredītu neatmaksā ilgāku laiku, to var nodot parādu piedziņas kompānijai vai tiesā. Tādā gadījumā Tavi dati var nonākt kredītu reģistrā vai kredītinformācijas birojos. Negatīvs ieraksts kredītvēsturē apgrūtina iespēju saņemt jebkāda veida aizdevumu, izmantot pakalpojumus ar atliktā maksājuma nosacījumiem, piemēram, mobilos sakarus un internetu. Informācija kredītbiroju reģistros tiek glabāta 3 gadus no parāda samaksas dienas. Ja parādu neatmaksā, informācija par parādnieku glabājas līdz prasījuma tiesību noilgumam.
 • Ja Tavu parādu nodos parādu piedziņas kompānijai vai tiesā, Tev būs jāsedz visi izdevumi.
 • Tiesas sprieduma neizpildes gadījumā kreditors nodos tiesas spriedumu par Tava parāda atgūšanu tiesu izpildītājam, kuram ir tiesības:
  • piemērot liegumu Tavai automašīnai (veikt tehnisko apkopi, to pārdot);
  • apķīlāt Tavus naudas līdzekļus bankā un izmantot tos parāda segšanai;
  • ieturēt daļu Tavas darba algas;
  • vērst piedziņu uz Tavu kustamo un nekustamo īpašumu, piemēram, pārdodot Tavu mājokli.

Tev būs jāsedz arī tiesu izpildītāja izdevumi.

Noskaidro informāciju par savām parādsaistībām

Nebaidies skatīties patiesībai acīs un noskaidro, kāds ir Tavu parādsaistību statuss. To ērti var izdarīt šajās tīmekļa vietnēs:

Esi atbildīgs, piesakoties aizņēmumam, un izvērtē savas iespējas atmaksāt kredītu laicīgi. Atceries – jebkura aizņemšanās ir saistīta ar atbildību un finanšu paradumu maiņu. Plāno savu budžetu tā, lai vari izveidot kaut nelielus uzkrājumus neparedzētām situācijām.

Nebēdz no atbildības, rīkojies laicīgi un atrodi izeju kopā ar savu aizdevēju!

check-complete ic-delete ic-delete date ic-edit-48px ic-error ic-chevron-left-double ic-chevron-left moneza-logo-sme ic-chevron-right-double ic-chevron-right upload ic-visibility-48px ic-visibility-off-48px