Kas ir kredītlīnija?

Nav noslēpums, ka vienas no strādājoša cilvēka galvenajām rūpēm ir ienākumu un izdevumu sabalansēšana. Bieži vien dzirdams ieteikums atrast veidu, kā vai nu pelnīt vairāk, vai nu tērēt mazāk, lai uzlabotu dzīves kvalitāti. Tas, protams, ir zelta vērts padoms, taču ne vienmēr izpildāms.

26/10/2018

Ir situācijas, kad nepieciešami papildu naudas līdzekļi, un šādai vajadzībai kā glābiņš ir pieejami dažādi aizdevumi. Patēriņa kredīts, ātrais kredīts, overdrafts un kredītkarte jau ir diezgan pazīstami banku un nebanku kredītdevēju piedāvātie pakalpojumi. Tiem salīdzinoši nesen pievienojies vēl kāds aizdevuma veids – kredītlīnija. Tas ir visnotaļ elastīgs un izdevīgs aizdevums, kas pilda finanšu drošības spilvena funkciju. Plašāk par to, kas ir kredītlīnija un kādas ir tās priekšrocības, uzzini šajā rakstā.

Kas ir kredītlīnija?

Vienkārši izsakoties, kredītlīnija ir aizdevuma veids, kura vadības groži pieder pašam aizņēmējam.

  • To, cik liels ir personīgais kredītlīnijas limits un tās izmantošanas termiņš, var izvēlēties klients pats.
  • Kredītlīnija nebūt nenozīmē, ka piešķirtais aizdevums jāiztērē līdz pēdējam. Nē, nepavisam ne! Tieši tur slēpjas kredītlīnijas priekšrocība – no pieejamās summas var izmantot tik, cik nepieciešams konkrētajā laikā un vietā.
  • Procenti jāmaksā tikai par izmantotajiem naudas līdzekļiem. Līdz ar to kredītlīnija patiesi spēj radīt sirdsmieru: ja radīsies nepieciešamība, tad nauda būs pieejama. Ja vajadzības nebūs, papildu izdevumu arī nebūs.
  • Kā vēl viens bonuss jāmin elastīgais atmaksas grafiks – atdodamo summu var sadalīt maksājumos ilgākā laika periodā vai atmaksāt visu uzreiz. Un, ja veikta aizdevuma atmaksa, kredītlīniju atkal var izmantot pilnā apjomā līdz noteiktā termiņa beigām.

Kredītlīnija un citi aizdevuma veidi

Pirmajā mirklī var šķist, ka kredītlīnija no citiem aizdevuma veidiem ir grūti atšķirama. Protams, visiem aizdevumiem ir daudz līdzību, taču ir vairākas nozīmīgas nianses, kas raksturīgas kredītlīnijai:

  • Kredītlīnijas gadījumā klientam ir iespēja noteikt savu limitu un termiņu, kas nav iespējums overdrafta gadījumā, līdz ar to palielinās risks nonākt grūtībās aizdevumu atmaksāt.
  • Salīdzinot kredītlīniju ar ātro kredītu, izceļama cita atšķirība. Īstermiņa aizdevuma procentu likme tiek piemērota visai aizņemtajai summai, to nav iespējams izmantot tikai daļēji.
  • Procentu likme kredītlīnijai ir zemāka, kā patēriņa kredītam. Patēriņa kredīts ir paredzēts lielākiem izdevumiem, kā arī tad, ja tēriņu mērķis ir skaidrs, tomēr arī procentu likmes šim aizdevuma veidam ir augstākas.

Kredītlīnija ir sevišķi izdevīga, ja nav pilnīgas pārliecības par papildu līdzekļu nepieciešamību, bet ir nojausma, ka tuvākā vai tālākā nākotnē būs jāveic kāds maksājums, kam atlicināt pietiekami daudz no pašreizējiem ienākumiem nebūs iespējams.

Priekšnoteikumi kredītlīnijas iegūšanai

Pieteikties kredītlīnijai ir vienkārši un ērti; lielākoties pakalpojumu sniedzēji iesniegumus pieņem tiešsaistē. Iesnieguma izskatīšanas un apstrādes process var aizņemt no pārdesmit minūtēm līdz vairākām dienām – tas ir atkarīgs no izvēlētās kredītiestādes. Katrs kreditors nosaka maksimālo kredītlimitu, kas klientam ir pieejams. Tie var būt visdažādākie – gan piesaistīti algas lielumam, gan fiksēta summa. Arī to nosaka kreditors.

Jārēķinās, ka šī aizdevuma saņemšanai ir vairāki noteikumi. Kredītlīnija, līdzīgi kā citi aizdevumi, ir pieejama pilngadīgām personām, un itin bieži minimālais vecums ir 20 gadu. Tāpat tiek skatīts klienta regulāro ienākumu līmenis, kā arī esošo saistību apmērs. Šie aspekti ietekmē kredītlīnijas griestus. Vērts pieminēt arī kredītvēsturi: pozitīva kredītvēsture daudzos gadījumos būs priekšrocība. Taču ir kredītiestādes, kas sadarbojas ar klientiem ar negatīvu kredītvēsturi, ja visi aizdevumi ir atmaksāti. Līdz ar to, ja pagātnē bijušas problēmas, kuras nu ir atrisinātas, iespēja izmantot kredītlīniju nav izslēgta.

Piedāvājumu jūklī ir svarīgi atcerēties, ka izvēle par labu noteiktam aizdevuma veidam jāizdara atkarībā no mērķa. Ja galvenais apsvērums ir nedrošības sajūta par iespējamiem izdevumiem nākotnē, kas īsti nav samērojami ar pašreizējiem ienākumiem, tad kredītlīnija, visticamāk, būs pareizā izvēle.

Ja skaidri zini sava aizdevuma mērķi un summu, ieskaties Moneza.lv, kur varēsi pieteikties īstermiņa aizdevumam no 200 EUR līdz 1950 EUR jebkurai dzīves situācijai.