Kā sagatavoties bērna pirmajai skolas dienai

Pirmais septembris ir īpaša diena it visiem. Tie, kas mācās, aptver, ka līdz nākamajam vasaras brīvlaikam atkal jāgaida deviņi mēneši. Tie, kas māca, gatavojas stāties klases priekšā un nodot savas zināšanas jaunajai paaudzei. Tie, kas skolu jau beiguši, ar nostalģiju atceras rudens ziedu pušķus un skolas himnas dziedāšanu, mācību gadu uzsākot. Bet tie, kas vēl nav mācījušies, ar satraukumu gaida jaunu, aizraujošu dzīves posmu. Grūti gan spriest, kurš satraucas vairāk, – pirmklasnieks vai viņa vecāki.

16/08/2019

Kamēr gaidāt pirmo skolas zvanu savas atvases dzīvē, aicinām iepazīties ar ieteikumiem, kā sagatavoties bērna pirmajai skolas dienai, lai skolas gads izdotos veiksmīgs un panākumiem bagāts!

Iepazīšanās ar skolu

Skolas gaitu uzsākšana bērnam var radīt pamatīgu stresu – tā ir jauna vieta, jauni cilvēki, jauna kārtība. Ja bez piecām minūtēm pirmklasniekam nav ne jausmas, kur viņš turpmāk pavadīs krietnu dienas daļu, kā tur nokļūs un kurš ar viņu pavadīs laiku, trauksme ir neizbēgama. Bet, ja vēl vasarā aiziesiet kopīgā ekskursijā uz skolu, apgūsiet ikdienas maršrutu un pagūsiet iepazīties ar klases audzinātāju, liela daļa satraukuma pazudīs. Pirmais septembris vairs nebūs lēciens nezināmajā, un drīzo skološanos bērns uztvers daudz mierīgāk.

Radināšana pie režīma

Ikviens zina, cik grūti nākas pēc atvaļinājuma aprast ar agrajiem rītiem, došanos gulēt laikus un koncentrēšanos darbam. Tieši tāpat ir arī bērnam – bērnudārza grafiks vasaras laiskajos mēnešos jau piemirsies, tamdēļ celšanās uz skolu, kad miegs ir pats saldākais, varētu sagādāt kreņķus.

Skolas_sakums

Lai mazinātu kraso izmaiņu ietekmi, gatavošanās jaunajam režīmam jāuzsāk vismaz divas nedēļas pirms skolas sākuma. Pamazām jāpāriet uz agrāku mošanos un došanos gulēt, kā arī pusdienošanu tad, kad skolā paredzētas maltītes. Bērns pie grafika pieradīs un septembra pienākšanu neuztvers tik saasināti.

Sarunas par skolas tuvošanos

Lai gan visi topošie skolēni, kas apmeklējuši bērnudārzu, ir apguvuši pirmsskolas mācību programmu, tātad mazliet jau zina, kas notiek skolā. Lai dienu pirms svinīgā pasākuma nebūtu pārsteigumu un neizpratnes, vēlams jau laikus pastāstīt, kādas pārmaiņas gaidāmas septembrī.

Protams, jāuzmanās, lai nesabiedētu bērnu, skolas vārdu skandinot katru mīļu brīdi, bet kopīgas sarunas iedrošinās bērnu viņa pirmo mācību gadu gaidīt ar prieku.

Nepieciešamo lietu iegāde

Nav noslēpums, ka pirms došanās uz skolu jāiegādājas vesels lērums lietu, kas būs nepieciešamas turpmākajā mācību gadā. Lielākoties skolā var saņemt sarakstu ar mācību piederumiem, kas jāsagādā. Pavisam labi, ja šo lietu iegādē varat iesaistīt arī savu atvasi.

Skolas_mantas

Pārliecinieties, ka sarūpētas šādas lietas, bez kurām skolas gaitās neiztikt:

  • mugursoma,
  • penālis,
  • rūtiņu un līniju burtnīcas,
  • pildspalva, zīmulis, lineāls,
  • krāsainie zīmuļi,
  • sporta tērps,
  • apģērbs un apavi ikdienai.

Pavisam labi, ja šo lietu iegādē varat iesaistīt arī savu atvasi. Tādējādi bērns gūs ciešāku pārliecību, ka skolai ir gatavs.

Arī darbmācības stundām būs vajadzīgas kancelejas preces un izejmateriāli, kā krāsainais papīrs, šķēres, dzija, līme, krāsas un otas. Šīs lietas gan var būt atšķirīgas dažādās skolās un to programmās.

Tikpat svarīga ir ērta vide mācībām – ērts galds un krēsls, plaukti un kastes skolas lietām, kā arī labs apgaismojums, kas saudzēs redzi.

Sagatavošanās 1. septembrim

Kad pirmais septembris jau klauvē pie durvīm, noteikti lieku reizi jāpārliecinās, ka viss skaistai pirmās skolas dienas sagaidīšanai ir sagatavots. Atcerieties par:

  • svētku tērpu un kurpēm,
  • ziediem, ko pasniegt klases audzinātājai,
  • plānu atlikušajai dienas daļai.

Ziedi

Daudzviet Latvijā darba devēji jaunāko klašu skolēnu vecākiem 1. septembrī piešķir brīvdienu. Ja ir tāda iespēja, izmantojiet to, lai nosvinētu sava pirmklasnieka pirmo skolas dienu ģimenes lokā. Galu galā, tas ir ļoti emocionāls mirklis ne vien pašiem skolēniem, bet arī viņu vecākiem, tādēļ skaistu atmiņu radīšana ir ārkārtīgi svarīga. Ja tomēr nevarat svinīgajā pasākumā būt līdzās, noteikti radiet svinīgu atmosfēru vismaz vakarpusē. Arī tad, ja ģimenē aug jau pieredzējis skolēns, atcerieties par svētku noskaņu.