2019. gada Līgo dienas pasākumi

Latviešu svinamo dienu sarakstā vieni no populārākajiem un paražām bagātākajiem svētkiem joprojām ir Līgo svētki un Jāņu diena.

Kurš gan no mums 23. jūnija vakarā un naktī nav vijis vainagu, kūris Jāņuguni, lēcis pāri ugunskuram, baudījis sieru un alu, pēries pirtī un mazgājies rasā, lai sagaidītu sauli uzaustam ar tīru ķermeni un garu! Pat ja tradīciju nozīme jau aizmirsusies, tās tik ļoti nostiprinājušās mūsu apziņā, ka tiek atkārtotas gadu no gada.

21/06/2019

Ja Ziemassvētki ir drīzāk ģimeniski, tad vasaras saulgrieži nu reiz ir tā gadskārta, kuru aizvadīt plašā cilvēku lokā. Protams, sarīkot lustīgu līgošanu pašam nav joka lieta, taču allaž ir iespēja pievienoties Līgo svinībām kādā Latvijas pilsētā vai novadā. Tā turklāt ir brīnišķīga iespēja ne vien piedalīties jāņošanā, bet arī izzināt svētku vēsturi un tradīciju nozīmi. Esam apkopjuši informāciju par dažādiem pasākumiem, kurus vērts apmeklēt, ja ir luste līgot ārpus mājām.

 

Rīga – „Līgosim krastmalā! Pirms simts gadiem Daugavmalā…”

Kā jau ierasts, vērienīgākās Līgo dienas svinības norisināsies galvaspilsētā Rīgā. 11.novembra krastmalā lustēšanās sāksies 23.jūnija pievakarē un turpināsies līdz pat rītausmai. Jāņabērni varēs gan dziedāt līdzi labākajām Raimonda Paula joku dziesmām, gan vest danci kopā ar vairākām folkloras kopām, kā arī baudīt ierastos saulgriežu svētku ēdienus un dzērienus. Tāpat apmeklētājiem būs iespēja izmēģināt roku senajos arodos un izzināt svētku tradīcijas. Skaidrs, ka bez izklaidēm neizpaliks neviens!
Savukārt tie līgotāji, kas vēlas piedzīvot īsteni tradicionālus Jāņus, aicināti doties uz Dzegužkalnu un nodoties rituāliem un paražām, kurus piekopa mūsu senču senči.

Vairāk par pasākumiem atradīsi šeit.

Ligo Krastmala

Foto no LiveRiga.

Bauska – „Līgojam Bauskā!”

Bauska šogad svin savu 410. dzimšanas dienu, un tieši šajā pilsētā šogad norisināsies Latvijas Radio 2 un LNT dižkoncerts un Jāņu nakts balle. Uz skatuves rosīsies tādi tautā iemīļoti mūziķi kā Viktors Lapčenoks, Olga Rajecka, Žoržs Siksna un citi, kā arī Bauskas novada amatiermākslas kolektīvi. Šī ir brīnišķīga iespēja redzēt un dzirdēt Latvijas estrādes zvaigznes, kā arī kārtīgi izdancoties, tāpēc noteikti jāparūpējas par ērtiem apaviem.

Ja esat gatavi svinību vietā ierasties jau dienas pirmajā pusē, tad pulksten 11:00 noteikti jāpievienojas Līgo svētku rītam, kurā Jāņi tiks ieskandināti kopā ar folkloras kopām.

Vairāk par pasākumiem atradīsi šeit.

Daugavpils – festivāls „Līgo Višķos”

Ja sen nav būts Latgalē, tad Jāņi, iespējams, ir īstais brīdis, lai dotos apciemot zilo ezeru zemi. Daugavpils novada Višķos veselu trīs dienu garumā norisināsies festivāls „Līgo Višķos”, kas solās būt grandiozs. Jau 21.jūnija vakarā sāksies ielīgošana, kurā neizpaliks ne Līgo rotaļas, ne vainagu pīšana, ne danči ar folkloras kopām.

Ligo Viski

Foto no VisitDaugavpils.lv

Arī nākamajā vakarā svinības turpināsies ar „Disko ielīgošanu” līdz pat rītausmai. Pašā Līgo vakarā Ogres Tautas teātris dāvās skatītājiem iespēju atkal satikties ar Silmaču ļaudīm un kārtīgi izsmieties par komiskajām situācijām un atgadījumiem, bet pēc tam sekos Līgo nakts balle, kas iekustinās kā lielus, tā mazus.

Vairāk par pasākumiem atradīsi šeit.

Ventspils – Līgo svētki Reņķa dārzā

Varbūt tomēr doties uz otru Latvijas pusi un līgot kurzemnieku gaumē, piemēram, Ventspilī? Tur Jāņu svinības tradicionāli tiek rīkotas Reņķa dārzā, un šis gads nav nekāds izņēmums. Lai kārtīgi ielīksmotu pilsētas iedzīvotājus un viesus, 23. jūnija vakarā būs iespēja redzēt jestro A.Alunāna opereti „Mucenieks un muceniece”, kam mūziku sarakstījis pats Raimonds Pauls. Pēc šādām ēverģēlībām tā vien gribēsies kārtīgi izlocīt kājas zaļumballē, kurā danči un jautrība nerims visas nakts garumā. Par enerģijas atgūšanu arī nav jāsatraucas, jo turpat būs iespēja nobaudīt gan spēcinošu maltīti, gan kausu alus.

Vairāk par pasākumiem atradīsi šeit.

Vecpiebalga – Līgo festivāls

Vecpiebalga vilina ne vien ar ūdensrozēm, bet arī Līgo pasākumiem vairāku dienu garumā. Ja arī jums šķiet, ka ar Jāņu nakti ir par īsu, jau 22. jūnijā varat pievienoties ielīgošanai pie Alauksta ezera.

Ligo

Nākamajā dienā, lai sagatavotos vakara jautrībām, ikviens varēs piedalīties makšķerēšanas, volejbola un pat alus dzeršanas sacensībās, kā arī baudīt peldes ezerā. Un kā gan bez Līgo nakts balles! Turklāt pašā nakts karstumā drosmīgākie tiks aicināti piedalīties pliko skrējienā, kas dāvās daudz adrenalīna, lai moži sagaidītu saules lēktu.

Vairāk par pasākumiem atradīsi šeit.

 

Nu, lūk, cik daudzveidīgi Līgo dienas pasākumi tiek rīkoti visā Latvijā – tā, lai ikvienam jāņotājam gada īsākā nakts izdotos lustīga jo lustīga. Lai kur jūs izvēlētos pavadīt Jāņus, vēlam, lai svinības izvērstos tieši tādas, kādas esat iecerējuši, un lai atlikušo gadu gribas kavēties skaistās atmiņās un nepacietīgi gaidīt nākamos Līgo!

Citi raksti

Meklē idejas, kā sagaidīt un pavadīt Ziemassvētkus?

Esam sagaidījuši pirmo sniegu, Latvijas pilsētas vakaros spīd arvien spožāk un ik dienu roka stiepjas pēc kāda mandarīna, piparkūkas vai siltas tējas krūzes. Un tas nozīmē vienu – tūliņ, tūliņ klāt būs Ziemassvētki!

Ziemassvētki nereti var radīt lieku stresu. Šķiet, uz katra stūra uzglūn kāda Ziemassvētku akcija. Un mums pašiem prātā snauž vainas apziņa par nepagūto un neizdarīto. Mēs nolēmām, ka uztraukumam ir jāpazūd tikpat ātri, cik uzsnigušajam sniegam.

Tāpēc šeit vari meklēt idejas mierīgai un ģimeniskai Ziemassvētku sagaidīšanai!

12/12/2019

Kā sagatavoties bērna pirmajai skolas dienai

Pirmais septembris ir īpaša diena it visiem. Tie, kas mācās, aptver, ka līdz nākamajam vasaras brīvlaikam atkal jāgaida deviņi mēneši. Tie, kas māca, gatavojas stāties klases priekšā un nodot savas zināšanas jaunajai paaudzei. Tie, kas skolu jau beiguši, ar nostalģiju atceras rudens ziedu pušķus un skolas himnas dziedāšanu, mācību gadu uzsākot. Bet tie, kas vēl nav mācījušies, ar satraukumu gaida jaunu, aizraujošu dzīves posmu. Grūti gan spriest, kurš satraucas vairāk, – pirmklasnieks vai viņa vecāki.

16/08/2019

Uzzini vairāk, kas ir patēriņa kredīts

Simtiem reižu ir dzirdēts slavenais teiciens „labs nāk ar gaidīšanu”, tomēr nebūtu prātīgi to attiecināt uz jebkuru dzīves situāciju. Lielisks piemērs ir naudas lietas. Jā, ikviena finanšu veselība tikai iegūtu, ja izdotos izvarīties no pakļaušanās mirkļa iegribām, kas iecērt milzu robu ikmēneša budžetā. Šeit gaidīšanai ir īstā vieta.

Bet kā ir ar mājokļa remontu, mācībām, biznesa uzsākšanu, sapņu ceļojumu un citām vajadzībām, kas šķietami atrodas gaismas gada attālumā? Šādus mērķus piepildīt ir vērts, negaidot mūžīgi, un šajās situācijās patēriņa kredīts var būt nenovērtējams atbalsts. Kas ir patēriņa kredīts un kā uz to pretendēt, skaidrosim šajā rakstā.

08/08/2019